A jó házigazda - pároknak
Az esküvő a menyasszonyról szól.
...meg úgy igazából a párról.
Sokszor halljuk ezt/ezeket a kifejezéseket, de valóban így van-e?
Tény, hogy az esküvő alkalmával a párt ünnepeljük. Összegyűlnek a rokonok, szerettek, barátok azért, hogy együtt örömködjenek és mulassanak, középpontban a friss házasokkal. De nagyon nem mindegy, hogy milyen élményekkel megy haza onnan a násznép, így most megvizsgálunk néhány kritikus pontot, ami segíthet abban, hogy mindenki jó szívvel emlékezzen vissza a Nagy napotokra.
Menjünk sorjában az esküvőn, kezdve a szervezéssel.
A vendéglistáról egy másik posztban már írtam bővebben, viszont érdemes megvizsgálni a násznép összetételét. Milyen számban vannak idősek, fiatalok, gyerekek, és mit tudtok tenni az ő "kényelmükért"? Esetleg az utazásmegszervezésben akár carpoolokat kialakítani, a mozgássérült parkolóhelyeket foglalni, kisgyermekes családoknak játszósarok(?) és egyebek.
A násznép összetétele nem elhanyagolható szempont a menü összeállításánál sem. Vannak-e ételérzékenyek; vegetáriánusok/vegánok; vallásosak, akik nem esznek ilyen- meg olyan húst stb...
Fotózkodás
Állítsatok össze egy olyan listát, amiben minden csoport, család, haveri társaságok képviselhetik magukat. Mindenki szeretne egy-egy jó képet a párral és ezt lehet okosan és hatékonyan is csinálni.
Ültetési rend
Senki nem szívesen szakad el a családtól/barátoktól egy lagzin a vacsoránál. (Az este további részében ez már kb. mindegy, mindenki úgyis mozgólódik). Természetes, hogy a hely adottságaitól (asztalok, székek száma, elhelyezkedés stb.) javában függ az ültetési rend, és nem mindig lehet megoldani azt, hogy mindenki azzal üljön, akivel szeretne. Az ültetési rend kialakításához vannak különböző oldalak, de a mesterséges intelligencia segítségét is kérhetjük.
Fogadás/agapé
Elég kellemetlen érzés, amikor a pár magára hagyja a násznépet akár órákra, mindenféle "kapaszkodó" nélkül. Persze nyugodtan el lehet menni fotózkodni, de legyen valami a násznép számára is. Lehet, sőt, kell időt hagyni annak, hogy a vendégek akklimatizálódjanak, megérkezzenek a helyszínre, elfoglalják a helyüket, ismerkedjenek egymással és asztaltársaikkal, de ezt sokan nem fogják felszabadultan megtenni maguktól.
Megvan az a kép, amikor megérkezel valahová, leülsz csendben a sarokba, várod, hogy teljen az idő, elérkezzen a következő programpont és reménykedsz, hogy senki nem szól hozzád? Nos, sokan vannak ilyenkor így, főleg, ha a társaság nem ismeri egymást.
Érdemes tehát készülni olyan lehetőségekkel, amik megkönnyítik a násznép helyzetét. Legyen szó helyszínbejárásról, ismerkedést segítő feladatokról (Beszélgess olyannal, aki rózsaszínt visel/akinek a neve A-val kezdődik stb.), köszöntő ajándékokról a vendégeknek, vagy egyszerű beszélgetésindítókról.
Játékok
Mostanában inkább azok a játékok népszerűek, ahol be lehet vonni a násznépet is. Az extrovertáltabb résztvevők szívesen bevállalják például a kocsis játékot vagy egyéb táncos tevékenységeket, de mindenkinek juthat a szórakozásból ha kvízjátékra kerül sor. A neten számtalan játékötletet lehet találni, típustól függően (energizáló, táncos-táncra hívogató, ivós stb.)
Táncok
A tánc alapvető eleme a lakodalomnak, azonban a zene képviselete (különböző stílusok, műfajok; dj vagy zenekar stb.) elég megosztó szokott lenni a párok, család és násznép körében. Ki-ki szereti/nem szereti a mulatós/retro/modern/sváb/elektronikus/magyar/nem magyar és sorolhatnám milyen zenéket.
Tapasztalataim alapján minden lakodalomban eljön az a pont, amikor a résztvevők elengedik ezeket az elvárásaikat, és akár 60 évesen is nekiáll pörögni Azariahra vagy Dzsúdlóra a kedves nagypapa.
Vannak olyan dalok, amik mindenkiben megmozdítanak valamit. Ezek a dalok többnyire képviselői lettek bizonyos tánclépéseknek, mint a Limbó hintó, a Macarena, a Nád a házam teteje, vagy akár Shakira Waka-waka című dala és még sorolhatnám. Ezekkel nem nagyon lehet mellényúlni, ha táncra hívogatás a cél
Az egyik legmeghatóbb pontja az estének a Gyertyafénykeringő. Nincs is szebb annál, amikor a násznép ölelésében, gyertyák közt ringatózik a pár, így mindenki egy kicsit magáénak érezheti a pillanatot.
A felsoroltakon kívül bőven van még lehetőség bevonni a násznépet, így érdemes ezeket végig gondolni a szervezésnél. A ceremóniamester/vőfély egyben tanácsadó is, nyugodtan kérjétek ki a véleményét a lehetőségekkel kapcsolatban.