Az akarat érvényesítése az esküvőszervezésnél

Jun 19, 2024By Gergely Ostorházi
Gergely Ostorházi

Egy esküvő szervezése rendkívül komplex feladat. Sok ember érintett benne, sokszor pedig ebből nézeteltérések is adódnak az családtagok között. Ha csak a generációk közti különbségeket nézzük, már eszünkbe juthat rengeteg potenciális probléma: Hagyományok? Ruha? Nászajándékok? Ételek?

 A lista pedig folytatódik a különböző vallású/nemzetiségű/társadalmi státuszú stb. párokkal és családjaikkal...

Annak idején nem sok beleszólásunk volt az esküvőszervezésbe. A szüleink megmondták hogy lesz, és az úgy volt.

Valóban, pár évtizeddel ezelőtt ez volt a tendencia. Azonban a 21. században, az önmegvalósítás és a lehetőségek korában ezt nehéz elképzelni (vagy elfogadni). Sok családban a konzervatív értékrend, vallás stb. miatt ettől függetlenül ugyan úgy előfordulhat ma is.

De mi erre a megoldás?

Természetes, hogy senki nem akarja a másikat szándékosan megbántani, főleg, ha családtagról van szó. Azonban akaratunkon kívül is néha beleesünk olyan helyzetekbe, amelyekben elkerülhetetlen a kellemetlenség. Legyen szó a vendéglistáról, hagyományok meg (nem) tartásáról, díszítésről, helyszínről, de igazából bármiről, ami érintett az esküvőszervezésben. Kicsit olyan érzés lehet, mintha nem csak a pároddal kötnél házasságot, hanem a szülőkkel is. Nem könnyű megtalálni az aranyközéputat.

Azért az látszik, hogy a szülők manapság igyekeznek minél kevesebbet "beleszólni" a szervezésbe, és inkább "javaslatokat" tesznek bizonyos kérdésekben. A párok ezeket pedig vagy megfogadják, vagy nem. De valljuk be, senki nem akarja úgy kezdeni a házasságot, hogy összefeszülnek a párjukkal egy másik családtag akarata miatt.

Érdemes tehát végiggondolni, hogy ki milyen mértékben vehet részt a szervezésben, ehhez pedig fel kell tenni néhány kérdést:


Ki mennyit/milyen arányban fizeti az esküvőt?

Milyen kompromisszumokat kötöttetek idáig?

Mennyi segítséget kaptatok már előzetesen is?


De ott az érem másik oldala is, ami túlmutat az anyagi világ tényezőin:

Milyen a kapcsolatotok a szülőkkel? Mennyi támogatást kaptatok az évek során?

Ha az ember valóban egy szerető családból jön, akkor elég egy kicsit is belegondolni abba, hogy tudtok-e ti is valamit visszaadni abból, amit kaptatok. És ez lehet akár egy apró gesztus által is.

Összességében mindig érdemes mérlegelni, hogy mekkora "áldozattal" jár egy-egy kívánság teljesítése. Az, hogy engedményeket tesztek bizonyos kérdésekben, lehet, hogy a szemetekben nem annyira lényeges, míg a szülők számára nagyon sokat jelenthet.