Esküvői hagyományok 1.- A Szertartástól a Lakodalomig

Gergely Ostorházi
Aug 03, 2024By Gergely Ostorházi

Az esküvők világa tele van olyan hagyományokkal, amelyek generációk óta öröklődnek, miközben új szokások is megjelennek, hogy még különlegesebbé tegyék ezt a napot. Nézzünk meg néhány ilyen hagyományt, amelyekkel egy magyar esküvő során találkozhatunk!

Lánykikérés

A lánykikérés az egyik legérzékenyebb pontja az esküvőknek az örömszülők szemszögéből. Amikor a vőlegény elmegy a menyasszonyért, hogy hivatalosan is kikérje a szüleitől, az nemcsak a szerelmet és elköteleződést jelképezi, hanem a családok közötti kapcsolatot is erősíti. Ilyenkor a vőlegény a család és barátok előtt is bizonyítja, hogy kész életét a menyasszony mellett leélni.

Valami régi, valami új, valami kölcsön, valami kék

Ez az angolszász hagyomány Magyarországon is egyre népszerűbbé válik. A menyasszony ezen a napon visel valami régit, ami a múltat és a családi kötelékeket szimbolizálja; valami újat, ami a jövőt jelképezi; valami kölcsönzöttet, ami a barátságot és szerelmet testesíti meg; és valami kéket, ami a hűséget és tisztaságot szimbolizálja.

Ültetési rend a szertartáson

A szertartás helyszínén az ültetési rend szimbolikus jelentőséggel bír. Hagyományosan a menyasszony családja és barátai a bal oldalon, a vőlegényé pedig a jobb oldalon foglalnak helyet (legalábbis az egyházi esküvőn. A polgári szertartásokon van, hogy megcserélődnek az oldalak). Az első sorok a legközelebbi családtagoké, például a szülőké, nagyszülőké és testvéreké. Ez a hagyományos elrendezés nemcsak a családok közötti tiszteletet mutatja, hanem segít abban is, hogy mindenki a lehető legközelebb legyen a párhoz a legfontosabb pillanatok során.

Manapság egyébként az ültetési rendet nem szokták szigorúan venni, hiszen mégiscsak a két család egyesülését ünnepeljük ezen a napon...:)

Farönk-vágás

A farönk-vágás egy igazán látványos hagyomány, amely az esküvő utáni közös élet kezdetét szimbolizálja. A menyasszonynak és a vőlegénynek együtt kell átvágni egy farönköt, ami a közös akadályok leküzdését jelképezi. Ezzel a szimbolikus gesztussal mutatják meg, hogy készek együtt szembenézni az élet kihívásaival.

Csokordobás

A csokordobás az egyik legizgalmasabb pillanat a hölgyek számára. A menyasszony a vállai mögé dobja a csokrát, és az a szerencsés hölgy, aki elkapja, a hagyomány szerint lesz a következő, aki férjhez megy.

Harisnyakötő dobás

A csokordobás férfi megfelelője, amikor a vőlegény leveszi a menyasszony harisnyakötőjét, és a nőtlen férfiak közé dobja. Aki elkapja, az a következő, aki megházasodik.

Rizsszórás és rózsaszirom szórás

A ceremónia után, amikor a friss házasok kilépnek a templomból vagy az anyakönyvi hivatalból, a vendégek rizst vagy rózsaszirmokat szórnak rájuk. A rizsszórás a termékenységet, a rózsaszirom pedig a boldogságot jelképezi. Manapság divatos más alternatívákat is választani, például buborékfújót.

Az esküvői szokások és hagyományok mind a szeretet, a család és az új kezdet ünnepléséről szólnak. Legyen az régi vagy új, minden apró részlet hozzájárul ahhoz, hogy az esküvő emlékezetes és különleges legyen.